Qigong, Meditasyon ve Taoist Çalışmalar 1

Qigong, Meditasyon ve Taoist Çalışmalar 1

Bugüne kadar ki bir çok çalışmamız arasında yaşadığınız deneyimler ve geri dönüşlerde yaşananlar bizlere artık bir mucize gibi gelmiyor. Çünkü bedenin ve zihnin yapamayacağı şeyi aşamayacağı engel yok. En başta qi akışını iyileştirmek ve sağlığı zindeliği geri getirmek. Qi, kanın damarlarınızdan akması gibi kendi çizdiği yollarda adeta durdurak bilmeden ilerler. Ancak çoğu zaman qi akışında aksaklıklar olabilir. Kendini sevmek qi akışını iyileştirir.Tıkanmanın ana nedenlerinden biri kendini kabullenmemektir. Kendinizi kabul etmediğinizde akış sağlamak zordur. Dolayısıyla, Budistlerin kendini sevmeyi ve kabullenmeyi savunması gibi Taocular da kendini sevmeyi ve kabullenmeyi savunur.

Yazar Casey Kochmer şöyle diyor: “Taoizmi anlamanın yolu basitçe kendinizi kabul etmektir. Hayatı yaşayın ve kim olduğunuzu keşfedin. Doğanız sürekli değişir ve her zaman aynıdır. Yaşamdaki çeşitli çelişkileri çözmeye çalışmayın, bunun yerine doğanızı kabullenmeyi öğrenin.”Taoizm ile Budizm arasındaki farkı merak ediyor olabilirsiniz. Taoist Meditasyon Budist Meditasyon ile karşılaştırıldığında pek çok insan Budist meditasyon uygulamalarıyla başlar. Eğer başladıysanız, Budist meditasyonlar ile Taoist meditasyonlar arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.
Aslında  aralarında pek çok benzerlik vardır. Her ikisi de zihni arındırmak ve salıvermekle ilgilidir. Ve her ikisi de şimdiki anı yaşamayı savunur. Ancak Taoist meditasyon, Budist meditasyona kıyasla enerjiye (qi) çok daha fazla odaklanır. Bu nedenle, çalışma sadece meditasyon değil, diğer çalışmaları da, tekniği hareket içerir (tai chi, Qi Gong, Aikido vb.)

 Skip to content