Bedeni Dinlemek

24 Ağu Bedeni Dinlemek

Bedeni dinlemek: Stres

Modern hastalıkların çoğunda önde gelen en önemli etken tahmin edebileceğiniz gibi, “stress”tir. Stres faktörlerine verilen fiziksel tepkiler değişse de, büyük ihtimalle “stresli olmanın” bunaltıcı etkileri size oldukça tanıdık gelecektir. Günlük hayatımız bizi birçok yönde koşuşturmak zorunda bırakıyor. Sürekli meşgulüz, öyle ki birçok insan artık nasıl rahatlayabileceğini bilmediğini/bilemediğini söylüyor.

Stres, Qi’nizi veya enerji seviyenizi düşürür. Sağlık ve esenlik için ideal olan, her organ sistemi düzenli çalışabilmesi için yeterli miktarda Qi’sinin olmasıdır. Ancak sahneye stres girdiğinde, Karaciğer zorlanır. Her ne pahasına olursa olsun, beden kendi dengesini korumaya çalışacaktır. Diğer organlar, Karaciğerin dengeye dönmesine yardımcı olmak için ekstra görev yüklenecektir. Beden, stresin duygusal yıpratmasından ve bu yıpratmadan kurtulmak için muazzam miktarda enerji harcar. Bu negatif titreşim, Qi’nin ve kanın bedendeki akışını engeller. Zaten enerjiniz azalıyorsa ve sürekli stres altındaysanız, bu dengesizlik sonunda kronik bir duygusal veya fiziksel rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Bunalmışlık hissine ek olarak, strese genellikle yorgunluk, uykusuzluk, ağrılar, baş ağrıları ve/veya mide rahatsızlığı eşlik eder. Diğerleri, düzensiz kalp atışı, yüzde veya ekstremitelerde uyuşma, artrit, astım ve/veya yoğun migren gibi ağrazlar stresin etkilerini daha yoğun şekilde gösterebilir. Hızlı hareket etmeye çok alıştığımız için, beliren daha küçük uyarı işaretlerini her zaman fark etmeyiz veya bunlara dikkat etmeyiz. İşte o zaman beden fiziksel tepkisini yükseltir, bunları gözlemleyebilir ve bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bu fiziksel belirtiler genellikle korkutucudur. Ancak bu uyarı işaretlerinden korkmak yerine, vücudunuza erken ipuçları için teşekkür edin. Sonra nasıl rahatlayacağınızı ve gevşeyeceğinizi yeniden öğrenmek için kendinize zaman ayırın.

Aziz Azad DuralSkip to content