BAKIŞ AÇISI ve ALGI

BAKIŞ AÇISI ve ALGI

Ne yaparsam yapayım duygularımı kontrol etmekte zorlanıyorum. Mesela hiç öfkelenmemeli miyim?

Duygu, duyu organlarınızdan gelen iletiler ile beyninizin daha önce yaşadığınız deneyimler ile yaşanan duruma ilişkin yorumlamalardır. Bunlar duruma ve bıraktığı ize göre değişir. Olumludur veya olumsuzdur. 

Elbetteki duyguları yaşıyoruz, yaşayacağız. Ancak önemli nokta kızgınsanız,öfkeliyseniz bunu farkedin. Sizi kızdıran ne olursa olsun, ( haklı veya haksız olabilirsiniz) kendi açınızdan, sinirlenmek için her hakka sahipsiniz. Ama orada sıkışıp kalmayın! 

Neden sinirlendiğinizi görmeli ve sonra bunu değiştirmeye çalışmalısınız. Aksi takdirde, duygu sonunda bir semptom içinde kendini ifade edecektir. Bu nedenle “olumsuz” duyguların kötü olduğunu düşünmeyin. Sonuçta o duyguyu yaşıyorsunuz! 

Kendinize karşı dürüst olun ve neden sinirlendiğinizi anlamaya çalışın. Ve sonra bir şeyleri görme, anlama ve anlamlandırma şeklinizi değiştirin/ değiştirmeye çalışın.

Şöyle düşünün: Bir taş alın. O taşın önünde oturduğunuzda bulunduğunuz yer nedeniyle farklı bir şey göreceksiniz. Bir taraftan, taş pürüzsüz, tombul, beyaz ve ağır gibi görünebilir. Birazcık çevirdiğinizde, pürüzlü alanları, ince, hafif ve siyah çizgilerini görebilirsiniz. 

Gerçek algı hangisi? Her ikisi de! Olaylara ve insanlara ilişkin algınızı düzenleyebiliyorsanız, duyguda sıkışan enerjiyi serbest bırakabilirsiniz. 

Havaya bakın: gökkubbe hiç aynı kalmaz. Bulutların şekilleri değişir, doğa sürekli değişir. Doğa gibi esnek olmayı biliyorsanız, hayatınızda olan şeyler bir problem olmayacak.

İletişim@sifa-sanatlari.comSkip to content