Qigong

26 Haz Qigong

Qigong, tüm iç organların ve bedensel sistemlerin işleyişini uyumlu hale getiren, güçlendiren ve iyileştiren bir etkiye sahiptir. Vücuttaki enerji akışını arttırır. Canlandırıcı etkilere sahip olduğu gibi ve düzenli çalışıldığında uzun ömür, yaşlanmanın geciktirildiği çalışmaları kapsar. Bunların yanında sakin zihinsel ve duygusal durumları beraberinde getirir.

Başlangıçta birçok hareket, vücudun eklemlerini ve kaslarını nazikçe açıp gererek, yıllar boyunca sıkça ortaya çıkan gerginliği serbest bırakmaya odaklanır. Kan ve enerji akışını artırarak, vücudun tüm bölgelerini tamamen beslemeye yardımcı olurlar.

Öğrencilerimizin çoğu, Qigong’un ilk dersinden sonra kendilerini çok rahat ve enerji dolu hissettiklerini ve o gece çok derin uyuduklarını söylüyorlar.

Çin tıbbına göre, vücudun iç organlarıyla ilgili enerji, vücudun tüm bölgelerinde, akmaya başlar. Tüm kasları, kol ve bacakları belirli hareketlerle gererek, iç organların sağlığı iyileştirilebilir.

Qigong’da nefes almak çok önemlidir. Nefes diyafram kaynaklı, rahat, yavaş ve derin olmalıdır. Bu tip solunum, zihin üzerinde çok sakinleştirici ve dengeleyici bir etkiye sahiptir.

Bu solunum ve qigong serisiyle endişe ve stresin etkilerini tersine çevirmek mümkündür. Stresli hissetmeye başladığınızda Qigong’a sadece birkaç dakika ayırdığınızda birkaç harekette farkı kolaylıkla hissedebileceksiniz.

Yaz aylarının belli bir kısmında kamplarda olduğumdan qigong ile bilgi aktaramayabiliyorum. Ancak koşullar ne olursa olsun, öğrencilerimin kendi sağlık ve sıhhatlari için bildiklerini devamlılık esasıyla yaptıklarını gözlemliyorum.

Bu da doğru bir şekilde ilerlediğimizin bir işareti olarak bizi sevindiriyor.

En önemli yol sizin yolunuz . Öğrendiklerimizi tekrar etmeyi, bize zorla kimse yaptıramaz. Kendimiz için kendimizle doğru zamanda ilerlemeyi birlikte öğreniyoruz.

Aziz Azad Dural

Facebook Sayfamız için tıklayınız.

 

 Skip to content