Şifa Sanatları | QI VE SAĞLIK
16566
single,single-post,postid-16566,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

QI VE SAĞLIK

pexels-photo-454880

04 May QI VE SAĞLIK

Qi (Yaşamsal Enerji)nin Sağlık ve Şifa Üzerindeki Etkileri

İnsanlar evrende her şeyi bir araya getiren genel enerji ağının sadece bir parçasıdır.Yersel ve göksel enerjilerin ortasında yer alır.

Vücutta,her organın bir işlevi vardır.Enerjisi, fiziksel organın kendisinden çok daha önemlidir. Geleneksel Çin Tıbbı, tüm fiziksel problemlerin zayıf ve akışı tıkanan Qi’den kaynaklandığını anlatır.
Organların iyi çalışması için, bireysel Qi serbestçe akabilmelidir.Qi akışının serbest olabilmesi için sağlıklı bir vücut kendi potansiyeline sahip olmak gerekmektedir. Tüm organlar uyum içinde çalıştığında düzenli akış gerçekleşecektir. Qi, her bir organın enerjik fonksiyonunu anlamak için kullanılır.

Örneğin, sık sık idrar yapmak için uyanıyorsanız, Böbrek Qi’niz eksik olabilir. Fiziksel organınız iyi görünebilir ve hareket edebilir, rahatsızlığı gözle görünmeyebilir. Enerjik bir seviyede, Böbrek, bu suyu alanın içine kadar iletmek için ve beyine doğru mesajı göndermek için yeterli güce sahip değildir. Bu mesajı verebilmek için güçlü bir Qi ‘ ye ihtiyaç duyulmaktadır.

Öldüğümüzde, fiziksel bedenimiz kalır, ancak yaşam gücümüz Qi’miz kaybolur. Qi herşeye hayat verme kapasitesine sahiptir.( tam karşılığı olmasa da Ruh, can gibi düşünün Öldükten sonra ruh serbest kalır.)Ve bunun sayesinde beden varolur, can bulabilir.

Qi olmadan, ne büyüme ne de değişim vardır, ancak bu Qi’nin sadece bir yanıdır. Qi genellikle Türkçeye “enerji” olarak çevrilir, ancak bu güç aynı zamanda güç ve zeka işlevini de kapsar.
Vücudunuzun organlarının her birinin kendi Qi’si, kendi işlevi ve amacı vardır. Bir bilgisayarda olduğu gibi, vücudunuzun çalışması için güce ihtiyacı vardır. Bir enerji kaynağına takılmalıdır. Ancak net bir resim elde etmek için vücudun iyi çalışması ve sağlıklı olması için her bileşenin kendi başına iyi çalışması gerekir.

Vücudunuzun organları internet siteleri gibidir; her birinin kendi frekansı vardır. Kanalın frekansı yanlışsa, ne kadar enerji verilirse verilsin, bilgisayar iyi bir görüntü gösteremez ve sorununuza yanıt veremez. Bir kanal veya parça ile ilgili bir problem, sonuçta diğerlerinin işlevini de etkileyecektir. Aynı şekilde, bir organ düzgün çalışmıyorsa, vücut fiziksel semptomları ortaya çıkar. Ve eğer bu dengesizlik düzeltilmezse, vücudun geri kalanı aşırıya kaçmaya başlayacak ve böylece tüm sistemi zayıflatacaktır.

Basitçe belirtildiği gibi, bol miktarda güçle bile, doğru bilgi gerekli olduğu yerde olmayabilir. Qi’nin gücü, ona yön vermek için Qi’nin zekasına veya işlevine ihtiyaç duyar.

Çin Tıbbı insan vücuduna, Doğaya ve Evren’e, Qi tarafından birbirine bağlanan bütün sistemler olarak bakar. Bir şeyin doğası, etrafındaki diğer şeylerle bağlantılı olarak anlaşılmaktadır.

İnsan, aslında Doğanın bir parçasıdır. O ayrı ya da ondan ayrı değil. Hiçbir insan Doğa’yı kontrol edemez. Çin Tıbbı her şeyin bağlı olduğunu anlamanın yanı sıra, binlerce yıl önce bu bağlılık ilkesinin nasıl uygulanacağını da anlatmaktadır. Problem ya da belirti üzerinde durmaz, ancak insan vücuduna birbirine bağlı bir ağ olarak bakar.

Örneğin, baş ağrısı sadece baş bölgesinde bir ağrı olarak görülmez, daha büyük bir enerjik dengesizliğin belirtisidir. Sadece baş ağrısını tedavi etmek yerine,dengesizliğin kökenine ulaşmak için Beş Element Teorisini kullanır . Kök nedeni tedavi edildikten sonra, semptom ortadan kalkar.

Çin Tıbbı bikgisinin hepsi bu basit bilgeliğe işaret eder: Bir beden dengede olduğunda, hastalık ve rahatsızlık o bedene kolaylıkla giremez.

Qi akışı, enerji serbestiyeti ve şifa burada devreye girer. Tıkanıklık ne ise kolaylıkla aşılabilir.

Aziz Azad Dural
İletisim@sifa-sanatlari.com

Kaynakça: Traditional Chinese Medicine,Digesting the Universe,