Çin Astrolojisinde Maymun’un  enerjisi her zaman hızlı ve sarsıcıdır. Çünkü Yang’dan Yin’e olan değişimi resmi temsil eder. Bu dönemde yang’ın yine dönüştüğü için (bu her gerçekleştiğinde)hayatımızda ve çevremizde de bu değişiklileri farkedebilir, hissedebiliriz.

Horoz ayı 7 Eylül’de başlıyor . Önümüzdeki  30 gün, hem BaZi hem de Feng Shui enerjilerinin artması nedeniyle çok özel bir ay denilebilir. Her şeyi büyütmeyi sevdiğimiz gibi bu enerjileri de büyütmeyi sevsek dahi büyütülmesine gerek yok aslında. Tüm günler ve getirdiği enerjiler özeldir. Burada amaç, hayatınızda, ilişkilerinizde, işinizde var olan veya olabilecek karışıkları vb sorunları nedeninin anlaşılması için rehber olmak. ( Bu kış ayında sokağa çıkarken yol durumuna bakıp, lastiklerinizi kar lastiği ile değiştirmenize benzer.) Dikkate alıp almamak sizin elinizdedir. Sorası göksel kader. 🙂

Köpek Burcu ayına (8 Ekim) geçtiğimizde çok sayıda sorun ve duygu için dönüm noktası olacak. Ancak şimdi önce Horoz burcu  özellikleri hakkında daha fazla sohbet edelim.

Çin astrolojisinde, Horoz , sonbahar sezonunun en uç  noktasını temsil eder. Maymun ayı Horoz ayından önceki burçtur. Maymun ayı bazıları için, rahatlamak için çok az şans verdiyse de, sonbahar mevsimi sakin ve yansımanın zamanı olabilir. Metal, Ruh ile bağlantıdır. Metal doğada hemen belirgin olmadığı için ilk başta kavranması daha zor olabilir. Ancak Metal, varlığın kökeninin arkasında kalan , her şeyin içindeki özü hatırlata, görülemeyen. tasarlanamayan gizemli bir elementtir.

Yaratılış dünyasından ziyade, Metal dünyadaki yaratılışın altında yatan ruhtur.

Metal, dünyada bulunan minerallerden ve değerli mücevherlerdendir. Metal kadınsıdır, çünkü kadınsı dünyadan çıkarılır. Bu maddeler güç ve değer sağlarlar ve aynı zamanda güç sembolleridir. Metal’in genellikle güzellik, inanç ve doğruluk ile ilişkili olduğu şaşılacak bir şey değildir.

Çin Beş Element’in ilkeleri, 8 Trigram’a benzer şekilde hayatta birçok karmaşık şeyi simgeleyen sayısız temsil sunar. Doğada gördüğünüz her fiziksel belirtilerin farklı ve gerçek anlamları var, ancak bundan çok daha fazlasını beş elementte görebiliriz.

Örneğin, Metal doğadaki metal elementi dışında yönlerden batıyı, venüz gezegenini vb.  aynı zamanda yüksek teknoloji endüstrisini temsil eder.  Metal sezonu ile birlikte birçok yüksek teknolojiye sahip ürünü standlarda görebiliriz. Apple’ın Eylül 12’de iPhone 8’i piyasaya sürdüğünü görmek tesadüf olmamalı. 2014’te iPhone 6’yı Eylül ayında piyasaya sürmüştü sanıyorum.

Ek olarak, Metal, sadakati,anlayışı, adaleti ve fedakarlık ile ilişkili doğal özelliği taşır. Ve metal elementi insanları bu niteliklerin çoğunu sergileme eğilimindedirler. Aynı zamanda Metal elementi  kolluk kuvvetlerini ve orduyu temsil etmeye başladı.

Sosyo-ekonomik sorun yaşıyoruz. Ahlaki değerlerimize olan inancımız ve sadakatimiz,  geleceğin genel görünümüne inancımız kalmamış ve belki şu anda biraz karmaşık ve karanlık geliyor olabilir. Normal, çünkü Metal Element enerjisi bize “fedakar” davranış türlerini hatırlattığından kuşkusuz diğer dünyevi olaylar arasında bu olaylar, mevsimin ahlaki otorite, ilkeler ve değerler, disiplin, adalet ve eşitlik ile ilgili idealleri getirdiğini hatırlatmaya devam ediyor. Bu, 2016 yılının başlangıcından bu yana da bir Metal yılı ve bu yıl da devam eden (aynı zamanda Metal yılı özelliğidir).

Mükemmeliyetçiliğe veda etmeye, insanlara ilham vermeye ve yaşamaınızda kabule geçmeye hazır mısınız? şimdi bunların tam zamanı. Burası Metal enerjisinin alanı.

Yılın ilk yarısından daha farklı şeyler hissediyor musunuz? Danışanlarımızın birçoğu enerjik alanlarında  (evlerinde olduğu kadar) kişisel varlıklarında da belirgin bir değişim yaşıyor. Yaz gün dönümü sonrasında Ateş enerjisinin gidişi ile biraz sendeler gibi oldular. Ateş element enerjisinin yokluğunda, yaşam sanki kalp boşluğunun etrafındaki enerjileri biraz karamsarlığa çekmeye çalışıyor gibi hissettirse de eylül doğumlu ”bayanlar” ( erkek enerjileri farklı) metal elementinin etkisi ile aşk hayatında bol kalp atışlarına sahip olabilir. Diğer elementlerin etkisinde doğanlar daha fazla neşe ve iyimserlik duygusuna her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyabilir, çünkü doğduğu anın enerjisi ile bu ayın enerjisi farklı olabilir.

Bu zamanlarda  doğanlar için kendilerini ekstra çekici hissediyor olmaları mümkün. Daha fazla insanın, size fazla önem verdiklerini fark edebilirsiniz. Nedeni için gün ve saat enerjisine de bakmalıyız ancak aşk çiçeği enerjisi, diğer insanların sizi nasıl gördüğünü etkilemesine sebep oluyor. Bu sebeple özellikle ”bu dönem doğumlu bayanlar” etrafınızda hiç anlayamadığınız bir biçimde ciddi ilişki çanları duymaya başalrsanız şaşırmayın.Aşk arıyorsanız, bugünlerde mümkün.

İş yerindeyseniz, çalışmalarınızı tanıtmak için daha fazla çaba göstermeyi düşünebilirsiniz. Yaratıcı ve sanatsal bir hale getirmek için yeni mevsimi kullanın derim. Aksi halde, bu ayı hafifçe ve eğlenceli tutun. Sakin kalın! Ancak enerji vampirlerinden de sakının ! Madalyonun daima iki yüzü vardır

Horoz, Ejderha ile birleşiyor ancak tavşan ile çatışmalara neden oluyor. Burada bir minik bir hatırlatma yapmak istiyorum. İnsanlar “çatışma” kelimesini duyuyor ve korkuyorlar. Dürüst olmak gerekirse, çatışma bazen değişim yapmak için en iyi şansı sunar. Elbette, kombinasyonlarda uyum olursa  çatışmama anlamına gelir lakin her burç her burçla uyum göstermeyebiliyor. Çatışma hayatınızda rahatsızlık yaratabilir fakat yeni bir bşlangıca da sebebiyet verebilir. Ancak, hayatınızda çok gerekli değişiklikler yapmaya hazırsanız – işinizde, ilişkinizde, veya sadece evden çıkıp bir yere hafta sonu gezisi bile olabilir tüm bunların zamanı şimdi olabilir. Lehinize çalışmak için bu ayın enerjisini kullanabilirsiniz.

BaZi tablosunda Seyahat yıldızı olan kişiler için, Eylül, dolaşmak için bol miktarda yardım alarak sorunsuz ve basit bir ay olabilir.

Her kişinin BaZi tablosu ve element anlamları birbirinden farklıdır. Aynı tarihte doğmuş kişilerin dahi yer ve dakika farkları nedeni ile farklı tablolar oluşmaktadır. Parmak izi gibidir BaZi tabloları ikizlerde dahi değişiklik gösterir.

Genel Eylül Tahmini

Eylül ayında tahminim, suyla ilgili daha fazla felaket görmeye devam edebiliriz. Bu Türkiye  değil, tüm dünyayı kapsıyor. Ayrıca, denizin, okyanusun enerjisini de “sallayabilen” depremler veya diğer yeryüzü ile ilgili bozuklukları (yani volkanlar ve toprak kaymaları) da görülebilir. Çünkü Metal güçlü bir elementtir, toprak  elementini zayıflatır. Ayrıca, yılın zayıf Ateş enerjisi de toprak elemetinin enerjisini hiçbir şekilde desteklemiyor. Dolayısıyla, Toprak enerjisiyle ilgili bir dengesizlik mevcut. Bu dengesizliği sadece  doğada değil, fiziksel bedeninizde de fark edebilirsiniz.

Sağlık

Sağlık konularında, bu ay midemize ve dalağımıza daha fazla dikkat etmemiz gerekmekte. Mide şişlikleri, karın ağrıları baş gösterebilir.

Çin tıbbında, karın ve dalak sindirimin iki ana organıdır. Bu organlara bu dönem dikkat etmemizde fayda var.

Beslenme

Mide yemek ve içeceği hazmetmekten sorumludur. Soğuk yiyecekler ve buzlu içecekler mideye baskı yapar. Çok fazla soğuk yiyecek vücudu üşütebilir ve sindirim yavaşlar, mideyi ısıtmak için ekstra enerji kullanmak zorunda kalabilirsiniz.Beslenme dışında enerji dengenizi sağlamanız için Qigong iyi bir enerji çalışmasıdır.

Artık Yin mevsimine giriyoruz, vücuda biraz ısı getirmek daha da önemli hale geliyor. Temiz (işlenmemiş) ve ısıtan gıdaları seçmenizi öneririm.

Isıtıcı gıdaların etkileri, Yang enerjisini artıracak, dolaşımı iyileştirecek ve ortak soğuk algınlığını ortadan kaldıracaktır.  Örneğin çam fıstığı ve kahverengi pirinç, kahverengi şeker, tarçın, sarımsak, zencefil, ginsengi, hindistan cevizi, sirke gibi besinler, mango, şeftali, nektarin, pırasa, soğan, kabak, sağlıklı tahıllar ve fıstıkları içerir.

Element dengesizliği belirtilerini anlatmak için yorgunluk, zayıf cilt ve saç kalitesinde bozukluk, bağırsak sorunları, mide ağrısı,zayıf kas dokusunu içerir. Bu konsantrasyonumuzu ve hafızamı da etkiler. endişe ve aşırı düşünmeye başlayabiliyoruz.