Şifa Sanatları | Yöntemler, Öğrenciler, Akış ve İdrak
16368
post-template-default,single,single-post,postid-16368,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

Yöntemler, Öğrenciler, Akış ve İdrak

28 Nis Yöntemler, Öğrenciler, Akış ve İdrak

Herhangi bir gelenek içinde eğitim almaya başladınız ise ilk öğretilen ya da öğrenmeniz gerekenlerden biri “her bir geleneğin bir diğeri kadar üstün olduğunu unutmamaktır.” Çünkü varoluş sonsuz seçenek ve sonsuz yol demektir. Bunlardan sadece biri en doğrudur demek hem mantık olarak hem de gerçeğe bütün olarak baktığımızda yersizdir.

Bu sebeple özellikle Taocu Ustalar asla bir başka çalışmayı kötülemez ya da eleştirmezler. Sadece yöntemlerde farklılıklar olduğunun altını çizerler. Her Usta aynı resme bakıp bambaşka bir yorumla aktarır. Her öğretmen kendi geleneğinin kalıpları içinde kendini bulur ve özgürleştirir. Bize düşen ise kendi yol’umuzun hangisi olduğunu bulabilmektir. Ustalar ve yöntemler sonsuzdur. Bizim için bize uygun olan ise sınırlı. Hiçbir birbirinden üstün değil ya da zayıf değildir.

Öğrenilen yöntemi ne derece etkin kullanabildiğimize göre, ne derece devamlılık gösterebildiğimize göre fayda ve keyif değişiklik gösterebilir. Bütün bunlar herhangi birinde farklı zamanlarda açığa çıkabilir. Birinde ilk çalışmada ortaya çıkanlar bir başkasında 10 sene sonra çıkabilir.

Sonuçlara odaklanarak yürümek çoğu zaman yürüdüğümüz yolu yarım bırakmamıza sebep olur. Hiçbir yol ilk adımda bitmez. O nedenle uzun bir yol’da olduğunuzu kendinize anımsatın. Ustalar ve öğretmenler sizinle belli bir mesafeyi yürüyenlerdir. Gerçek yol’culuğunuzda bir başınızasınızdır. Yol arkadaşlarınız bile sizin gibi aslında kendi başlarına yürüyor ve bir gün karşı kıyıya ulaştıklarında da sadece kendileri varmış olacaklar. Tıpkı sizin gibi. Her yol ve yöntem aynıdır. Sadece sizin ona nasıl baktığınız ve ne kadar kendinizi dönüştürdüğünüze bağlı olarak değişir.
Yola bir rehber ile başlar yol için yol ve yolcu olursunuz. Rehbeiniz size rehber olmayı sunduğunda, bu sunuş ve kabul ediş ile sorumluluk ve anlayışınızda artmıştır. Ancak yol daha kıvrımlı bir o kadarda keyiflidir.
Önemli olan hangi yolda, nasıl yürüdüğünüz değil orada yürürken hangi taşları idrak edip onlara nasıl baktığınız, ne gördüğünüz, yolda nasıl davrandığınızdır.
İçinizde var olan asıl sizin idrakına erişebilmemiz dileğiyle.
Emei Qigong 14. Soy Öğrencileri
Aziz Azad Dural (Qigong Eğitmeni – Wuji Gong Uygulatıcı)
Burcu Erim Dural ( Meditasyon Eğitmeni – Wuji Gong Uygulatıcı )