Şifa Sanatları | Arayışınız Arayışımızla Aydınlanır Umarız – 1
"İnsanın Yeryüzü'ndeki bütün arayışı ruheşini aramak biçiminde özetlenmiş olabilir. İnsan bilgeliğin, paranın ya da gücün peşindeymiş gibi yapabilir, oysa hiçbiri önemli değildir. Ruheşini bulamadığı sürece yaptığı herşey eksik kalacaktır." denir.
16157
post-template-default,single,single-post,postid-16157,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

Arayışınız Arayışımızla Aydınlanır Umarız – 1

24 Ağu Arayışınız Arayışımızla Aydınlanır Umarız – 1

“İnsanın Yeryüzü’ndeki bütün arayışı ruheşini aramak biçiminde özetlenmiş olabilir. İnsan bilgeliğin, paranın ya da gücün peşindeymiş gibi yapabilir, oysa hiçbiri önemli değildir. Ruheşini bulamadığı sürece yaptığı herşey eksik kalacaktır.” denir.

Oysa ki eksik kalan tek şey ruheşi değil, insanın Kendisi ve kendisi ile iletişimidir. Kısaca kendine olan eşliği.

Kendimizi daima ışıklar içinde aramamıza, birşeyler olmak için zorlamamıza gerek yoktur. Her bir arayış, her bir deneyim ve yaşanmışlık kendimize giden yolda bir adım daha ilerlemek, varlığımıza uzanan elimize biraz daha yakınlaşmamıza sebeptir.

Kendimize olan eşliğimiz kendimize olan dürüstlüğümüz ile orantılıdır. Bu her anımızı, her halimizi kabul etmemiz ve her çirkinliğimizi, her kırgınlığımızı ve kötü denilen parçalarımızı kabul etmekle başlar. Onu kabul etmek dönüşmenin en güzel yoludur. Kabuletme eylemi gönülden yapılmalı, bilgi idrak edilerek yola çıkılmalıdır ki gerçekliği, bedenen, ruhen, zihnen yaşamımıza tesir edebilsin.

Her birimizi özlemi “Gerçek ve Gerçeklik” kavramlarına varabilmektir. Bu ”Aydınlanma” denilen küçük ve büyük uyanışlarla oluşur. O kadar uzak gibi görülen ve anlatılan şey (Aydınlanma) aslında bize Yaradan kadar yakın, yanıbaşımızdadır. Her zaman ve her an (Allah’ın bize şah damarımızdan yakın olması gibi) buradadır.

Ruheşi ile girilip, kendimize döndürülen ve şimdi aydınlanmadan bahsedilen bu yazıda anlatılmak istenen nedir? sorusu akılların bir yerinde dolaşıyor öyle değil mi?

Herşey bilincimizdedir. Bilincimizi ne kadar disipline edebilirsek anlayışımızda o kadar gelişicektir. Anlayış ve idrak bilincin safhalarıdır. Bilinci disipline ederken, kavramlar ve kavramların asıl bahsettiği “Gerçek” anlamalarına erişmeye başlanır. Yani kadın ve erkek diye ayrımlar yapan zihnin, bir idrakediş anında (küçük aydınlanma olarak da adlandırılabilen) aslında bir ve tek olduğu. Ayrım olmadığında iletişim ve birlikteliğin getirilerini saf bilgi ve saf enerji olduğunu gözlemleyebiliriz. Sonraki aşamalarda Ruheşi denilen kavramın aslında biz olduğumuzu, bir enerji bütünü olduğumuzu ve kadın erkek, cinsiyet farketmeden herşeyin kendimizle bir olduğunu özümseriz.

“Gerçek ve Gerçeklik” kavramlarından bahsederken kime göre ve neye göre kavramları öne sürülür. Kısmen doğruluk taşısada aslında tek bir “Gerçek ve Gerçeklik vardır”

Bunu iyi bir örnekle anlattığımda daha da anlam bulacak zihnimizde. Kendimize dünya üzerinden bir yer seçelim. Burada sabit duran bir yer (bir bina) olabilir. Bilinç seviyemizin ortalama bilinçlerde olduğunu düşünürsek, bu binanın herhangi bir dairesinde durduk. Etrafımızda pencereler mevcut. Her bir pencere başka bir yöne, başka bir manzaraya bakıyor olsun. Önümüzde deniz, sağ penceremizde lilyum bahçesi, sol penceremizde turkuaz mavisi açmış çiçekli ağaçlar, arkamızdaki manzaramızda ise yemyeşil orman ve sıra dağlar olsun. Bir denek olarak arkadaşımızı alalım ve her gün gözlerini kapattığımız arkadaşımızı başka yönlerden ayrı kapılardan tek bir yönü gören odalarda ağırlayalım. Her geldiğinde başka bir yere gelmiş gibi davranalım.Bir süre sonra gerçeği anlatalım. Aslında geldiğimiz yerin aynı yer olduğunu, diğer odalara da gidebileceğini ve aslında dört yer değil sadece bir yer olduğunu açıklayalım. Fakat inanmasın. Sadece tek bir oda ve tek bir yerden oraya gidileceğini ve ayrı odaların burada değil de ayrı yerlerde olduğunda ısrar etsin. Ve diğer yönleri göremek istemediği için kendi doğrusunu tek doğru olarak kabul etsin. Vakit geçirirken, her gün bir ortak dostumuz onu arasın ve gördüğü manzarayı anlatmasını sağlasın. Deneğimiz ayrı yerlerde, mekanlarda olduğuna o kadar inansın ve kabul etmesin ki karşıdaki arkadaşımız  “ben oraya gittim ve orada lilyum bahçesi var dese dahi araştırmadan, sormadan, bilincini açmadan karşı çıksın.” Kulağa hiç hoş gelmiyor öyle değil mi?

Örneğe bakılacak olursa kişinin dört ayrı gerçekliği var. Önünde denizi olan bir yer. Önünde lilyum bahçesi olan ayrı bir yer; yine manzarası sadece turkuaz mavisi açmış çiçekli ağaçlar olan bir yer ve manzarası yemyeşil orman ve sıra dağları olan ayrı bir yer. Oysa ki gerçek tek bir mekan. Ve gerçeği anlatsak dahi anlamakta direniyor. İşte gerçek ve gerçeklik kavramının kişiye göre değişkenliğine bir örnek. Fakat asıl gerçek şu ki o binada herşey mevcut. Her manzara var. Peki kabul etmemenin nedeni nedir?

Düşük bilinç, büyük ego ve açılmaya hazır olmayan bir kalp.

Bilinçlerde yukarı çıkıldıkça, anlayış büyümekte ve idrak seviyeyi yükselmekte daha çok genişlemektedir. Üst katmanlara çıkıldıkça artık o daireye girmeden daha yukarıdan, bir uçaktan bakarcasına bir bakış açısına sahip olunur ve “Gerçek” in bir ve aynı oldu bilincine ulaşılır.

Enerji bedende başlar, önce bedeni iyileştirir. Sonrasında dikkat ve konsantrasyon arttışına geçirir ki bu bedenden çıkıp bilince doğru sakince ilerlediğinin göstergesidir. Bilinçte ilerledikçe ”gevşeme, anlayış, idrak” seviyesinde yükselme ve artış olur. Evrensel bilince ulaşır. Bencilce değil bütüncül düşünmeye başlar. Sonrasında sessizliği duyar ve dinler. Sessizliği paylaşır, bilgiyi paylaşır, bütüne destek olmaya başlar. Marifetler ortaya çıkar (marifet ehli derler) fakat geri de durur. Bilinç yükseldikçe, enerji artar ve doğallık, akış baş gösterir.

Bu sebeple herşey ve herkes bir değerdir, bir lütuftur. Bilinç seviyeleri farklıdır o kadar. Bilinci düşük ve yüksek arasında fark gözetilmeyecek kadar değerlidir insanoğlu. Bütünü oluşturanları her biri birer görevlidir. Kimi çöpçü, kimi dahi olacaktır ki dünyamızda denge daim olsun. Bunu anlayabilmek ve idrak edebilmek için bilincimizi yükseltmek için sunulanları sevgi ile kabul edip kullanalım.

Ayrım olduğu müddetçe, ruheşi dediğimizde sevgili; anlayış ve idrak dediğimizde sadece kelime duymaya, boş kelimeleri bilgi zannetmeye, Yaradanı (Allah’ı) bizi buraya cezalandırmak için gönderdiğini düşünmeye devam edeceğiz.

Oysa ki iletişimde olduğumuz herkes bir rehber, sevgi ve aşk bütüne duyulan ulaşma isteğinin adı, anlayış ve idrak deneyim ve içselleştirme, ve gerçek tek ve bir her yoldan gidilebilri,her yerden ulaşılabilir olduğunu ve kendimize eş olduğumuzda herşeye ulaşabileceğimizi hatırlatalım.

Sevgi ve umutla;

Arayışınız Arayışımızla Aydınlanır Umarız

Burcu Erim Dural & Aziz Azad Dural

Facebook Sayfamız için tıklayınız.