Yol Sizin, Karar Sizin.

Yol Sizin, Karar Sizin.

Hemen hemen her gün bana/bize telefonla, sosyal medya üzerinden ya da e-posta ile çeşitli yöntemler ya da öğretmenler hakkında soru soruyor.

“Şu Hocayı tanıyor muyum?
Bu Hocanın öğrettiği bu çalışmayı biliyor muyum?
O çalışmanın bu çalışmadan daha iyi olduğunu söyleyebilir miyim?” vs vs

Açıkçası bilmediğim çalışmalar ve kişiler hakkında çok fazla soru geldiği gibi tanıdığım, eğitim aldığım, elinde yetiştiğim insanlar hakkında da sorular geliyor. Tanımadığım ve hiç uygulamadığım yöntemler hakkında konuşmayı uygun bulmuyorum. Ancak yine de bir yanıt veriyorum. Bu tanıdığım eğiyim aldığım insanları da kapsıyor aslında:

Lütfen gidip kendi gözlerinizle görün. Gözlerinin içine bakın, yüreğinizden geçen sorularınızı sorun. Yüreğinizle dinleyin. Sonra kendi kararınızı kendiniz verin. Mesele ne para, ne yöntemin gücü, ne de kimin öğrettiği.

Bütün mesele öğrendiğinize ne kadar bağlı olacağınız, ne kadar sizi dönüştürmesine izin vereceğiniz. Dünyadaki bütün uygulamalar siz uygularsanız işe yarayacak ve değişim getirecek. Uyguız dünyanın parasını da verseniz aynı. Kimse kimseden “daha fazlasını”, “daha iyisini” öğretmiyor. Sizin kendi kendinize yapabildiğiniz, sürekli yaptığınızdan daha iyi bir uygulama, daha iyi bir öğretmen yok. Bütün mesele öğrendiğinizi yıllarca uygulayacak kadar sabrınız, enerjiniz, iradeniz var mı?

Bir insanın diğer bir insana göre ustalığı ilgilendiği alana ne kadar fazla zaman ayırdığı ve aynı biçimde ne kadar o yol üzerinde yürüdüğüne bağlı bana göre. Bir yolda yürüyorum derken ondan ona zıplayarak gizliden bir aç gözlülükle “hep daha iyi”, “hep daha hızlı” diye aranmak sizi sadece yapıyor olduğunuz çalışmalardan alıkoyacaktır.

Kısacası kimin öğrettiğine, ne öğrendiğinize bu kadar çok kafa yormak yerine, öğrenmek istediğinizle gerçekten ne yapacağınızı kendinize sormalısınız.

#sifasanatlari #ŞifaSanatları #QiGong #Meditasyon #mentorluk #ChiKung #bilgelik #AzizAzadDural #BurcuErimDuralSkip to content