Qigong (Chi Kung)

Qigong (Chi Kung)

Qigong (Chi Kung) (çigon-g okunur. Sondaki g sesi nazal okunur) üç ayrı alanda gelişimi hedefler. Her çalışmada bu alanlardan biri öne çıkar.

Beden, enerji ve ruh. Biri olmadan diğerinin gelişebilmesine imkan yoktur. Her biri bir diğerinin üzerinden yükselir. Akılda tutmak gerekir ki nihai hedef, bu yaşam döngüsü içinde varoluş görevimizi yerine getirebilmemizdir.

Qigong kendi içinde çok parçanın biraraya gelmesi ile bu amaca hizmet eder.

Qigong çalışmalarının kendiliğinden gelen bir takım yan etkileri vardır.

Hepimizin yaşam kalitesini arttırmayı istediği gerçeğini bir kenara koyalım. İnsan bedeninde işleyen birbirinden farklı pek çok sistem vardır. Bu sistemler merkezi sinir sistemi ile beyin aracılığı ile koordineli yönetilir. Her birimizin ortaokul yıllarında öğrendiği temel biyoloji derslerinden kalma bilgilerdendir.

Geleneksel Çin Tıbbı için durum biraz daha karmaşık ve aynı zamanda çok daha ilgi çekicidir. Bedenimizdeki sinirler aracılığı ile iletilen elektrik sistemine çok benzeyen henüz batı bilimi tarafından (yalnız Alman Psikolog Wilhelm Reich tarafından ortaya atılan orgon ya da Türkçe karşılığı ile Acunsal Yaşam Enerjisi.) varlığı ispatlanamamış Qi akışı ile yaşamımızı sürdürürüz.

Hastalıklar bu akışın bedenimizin kimi bölgelerinde durağanlaşması, aşırı hızlı akması ya da akaması sonucunda gerçekleşir.

Qigong, bir çok farklı formla kişinin adım adım kendini gözlemleyebildiği bir düzeye geçmesine yardımcı olur.

En kaba halden, yani bedende bile olmayan dikkati önce bedene, bedenden içeri kaslara, kaslardan içeri tendonlara, tendonlardan içeri fasia’ya (bağdokusu) ve daha da derine nüfuz edebilmeye tanıklık etmenizi sağlar.

İlk başlarda kontrol sizdedir. Uygulamalarınıza devam ettikçe kontrol adım adım uygulamanın kendisine geçer.

Her çalışmada olduğu gibi Qigong çalışmalarında da hedefimiz, hedefleri kaldırmaktan geçiyor.

Bütün derslerimizde, eğitimlerimizde, karşılıklı sohbetlerimizde paylaştığımız zaman diliminde keyif almaya gayret ediyoruz.

Qigong çalışmaları, bizlerin genelde unuttuğumuz bir bedenimiz olduğu gerçeğini oldukça etkili biçimde yeniden hatırlatıyor.

Gelişebilmenin en rahat yolu temeli ya da kökleri sağlam ve güçlü tutmaktan geçer.

Qi, en kaba tanımı ile soluk ya da yaşamsal enerji demek.

Gong düzenli çalışmak, düzenli ilerlemek olarak karşılık bulabilir.

Birlikte bu sıkıntıları nasıl aşabileceğimizi öğrenme ve uygulama fırsatı bulacağız.

Aziz Azad DuralSkip to content