Şifa Sanatları | Kendimiz Olmak
16027
post-template-default,single,single-post,postid-16027,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

Kendimiz Olmak

06 May Kendimiz Olmak

Hayatta en zor gerçekleştirilebilen “kendimiz olmaktır“. Çünkü başkalarının ilgisi ve sevgisi için dilencilik yapmaktan alıkoyar bizi. Kendimize yalan söylemeyi bırakmamızdır. Kendimize acımaktan vazgeçmek. Eksiğimizi gediğimizi görmektir. Kendimiz olabilmek birilerinin bizi gerçekten sevmesine birilerinin bizden nefret etmesine sebep olmaktır.

Kendimiz olmak işimize geldiği gibi olmak değil sadece ne isek o olmamamızdır. Bizi kimsenin kurtarmayacağı ile yüzleşmektir. Hiçbir öğretmenin, hiçbir gurunun, hiçbir dostun bize faydasının dokunmayacağını anlamaktır. Dünyada varolma sebebimizi ya da neye yaradığımızın farkında olmak ve kendimizi gerçekleştirmeye izin vermektir.

Kimi zaman herkese ters gelen olmak, kimi zaman herkesin sevebildiği olmaktır. Kendimiz olmak dışarıda koşullara bağlı olmadan mutlu olmaktır. Kendimiz olmak “ben buyum” diyebilmeyi bırakmaktır. Kendimiz olmak bir şey olma çabamızı bırakmaktır. Bir sıfatı sahiplenmeyi, bir eşyaya sahip olmayı, ünvanı, saygıyı, ünü, popülerliği, bilmeyi, emin olmayı, muktedir olmayı bırakmaktır.

Kendimiz olmak bildiğimiz herşeyi unutmak, sadece doğduğumuz halimiz gibi çıplak kalmaktır. Güvendiğimiz her şeyi bırakmak. Hayatın içinde, onun bize biçtiği role sadık kalmaktır. Onunla savaşmak değil, sadece bırakmaktır.

İnsanın kendisi olması basit olmaktır. Yalın ve sade. Kimi zaman kaba, kimi zaman yontulmamış. Egoistmiş gibi görünürken aslında hiçbir şeye zarar vermeden geçip gidebilmektir. Çirkin görünürken, gerçek kalabilmenin güzelliğindeyizdir.

Tutunmayı bıraktığımız yerde, olmayı bıraktığımız yerde, olan olmaktadır.

Olan, muhteşemdir.

Fotoğraf: Mahir Uraz