Yi Jin Jing – Kas Tendon Değişim Klasiği

Yi Jin Jing – Kas Tendon Değişim Klasiği

Kas Tendon Değişim Klasiği ya da orjinal adı ile Yi Jin Jing, Uzakdoğu’nun en büyük bilgelerinden kabul edilen Bodhidharma tarafından geliştirilmiş bir Qigong türüdür.

Shaolin Savaş Sanatları ekollerinin temel çalışması olarak kabul edilen bu egzersiz günümüzde avuç içi, yumruk ve ikisini birleştiren orjinal form olarak 3 farklı biçimde öğretilmekte ve uygulanmaktadır.

Çalışmanın özü bedeni, bilinci ve zihni, çalışmanın sahip olduğu mekanik içerisinde yeniden düzenlemektir. İnsan bedeninde bulunan 12 enerji meridyeni ve 5 ana organın kademe kademe çalıştırılarak mevcut işleyişi olabilecek en sağlıklı şekilde çalışabilecek hale getirmektedir.

Formun tamamının öğrenilmesinden sonra her bir tekrar ortalama 20 dakika sürmektedir. Çalışmanın düzenli tekrarlarla yapılması sonucu bu zaman aralığı değişkenlik gösterebilir.

Çalışmanın 3 ana fazı/düzeyi vardır. İlk aşamada beden gergindir. Hareketlerin akılda tutulması, beden duruşlarının düzeltilmesi, hareketlerin mümkün olabildiğince doğru yapılmasından kaynaklanan zihinsel ve fiziksel gerginlikleri kapsar. Kademe kademe hareketler oturur, beden duruşları ve hareketler akışkanlaşır. Bu durumdan sonra kaslar gevşemeye başlar. Kaslar gevşediğinde çalışma daha da keyif verici bir hale gelir.

Son aşamada ise zihin, bedenin gevşemesi ile sakinleşmeye başlar. Zihin sakinledikçe her harekette tam olarak harekette kalma ve kendiliğinden hareket devinimleri başlayabilir.

Formun gerçekleştirdiği en gözle görülür etkilerden biri zindeliğinizi çok hızlı geliştirmesidir. Kronik yorgunluklar, uykusuzluk, dikkat eksiklikleri, dolaşım bozuklukları, cinsel işlev problemleri, migren, sindirim sorunları, kabızlık gibi bir çok sağlık sorununda tedavilere yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Facebook Sayfamız için tıklayınız.Skip to content