Şifa Sanatları | Xing Shen Zhuang Fa – Qi Gong Çalışması
15610
post-template-default,single,single-post,postid-15610,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

Xing Shen Zhuang Fa – Qi Gong Çalışması

15 Oca Xing Shen Zhuang Fa – Qi Gong Çalışması

Xing Shen Zhuang Fa, Çin’in beş büyük dağından biri olan Er Mei (Iımei okunuyor)’de 11. yy da geliştirilmiştir. Bu form daha sonra çeşitli uygulama prensipleri gelişti.

Xing, içinde formun var olduğu çerçeve; shen ruh, bilinç; Zhuang beraberlik; Fa ise metod olarak çevrilebilir.
Beden ve zihin formu  iki modülden oluşmaktadır ve ağırlıklı olarak iç qi (iç yaşam enerjisi olarak adlandırabiliriz) gelişimi üzerine odaklanmıştır. Ayaktan başa vücudun değişik yerlerindeki bağları ve eklemleri çalıştıran serinin, on adımı vardır (İlk on hareket temel çalışmadır. İkinci kısım olarak adlandırılan kısım ise biraz daha eklenen hareketlerden oluşur).

Egzersiz vücudun etrafındaki qi dolaşımını kolaylaştırmak ve nadiren aktive olan vücut parçalarındaki durgun qi’yi temizlemeye yardım içindir, örneğin kürek kemikleri, kalça eklemleri ve kaburgalardaki qi. Bu vücut ve fiziksel hareketlerdeki qi’nin dolaşımı ile doğrudan beden ile zihni birleştirmek için bir eğitimdir.

Farklı egzersizler ancak belli bir dizi şeklinde yapılırsa senfoni sağlanır; tek başına birini yaptığınızda da yeterince uzun yapılırsa yarar sağlar ama dizi önemlidir.

İçsel olarak hareket doğru değilse dıştan doğru gözükmesinin bir anlamı yok hareketlerin. Yaşlı ustalar dışsal doğruluğu bazen kaybetseler de içsel gücü korurlar.

Facebook Sayfamız için tıklayınız.