Enerji, enerji nereye kadar?

14 Oca Enerji, enerji nereye kadar?

Son yılların en sık duyduğunuz sözcüklerinden biri enerji. “Bugün birileri ile tanıştım çok pozitif enerji aldım.”, “bir yerlere gittik çok negatif bir enerjisi vardı duramadık, kalktık.” vs vs. Tedavi amaçlı yapıyor olduğumuz uygulamalarımızın bir kısmı da enerji üzerine. Fakat neredeyse hiç bu konuda konuşmayarak ilerlemeye gayret ediyoruz. Bunu özellikle yapıyoruz.

Çünki, pek çok kavramı hızla tükettiğimiz gibi özellikle uygulamalarla gelen gelişmelerin de üzerine çok fazla konuşarak, onları didikleyerek çarçur ediyoruz. Öncelikle bir uygulamanın kendisi bir hazinedir bizler için. Bir fırsattır. Ne hazinesi, neyin fırsatı? En başta bizlere kendi dünyamız içinde bir kapı açıyor olması. Bizim kendi kendimizle kalabileceğimiz bir alan yaratması. Kendimize ulaşabilmekten daha değerli ne bulabiliriz. Her gün kendimize belli bir zaman aralığını sadece kendimize ayırma fırsatı ne denli önemlidir biraz düşünelim.

Qi gong uygulamalarımızla, ana hedefimiz zihnimizi belli bir süre boyunca sadece yaptığımız uygulamada tutmaya özen göstermektir. İlk başlarda çok kolay olmaz. Çoğu zaman anımsamayız bile bunu. Unuturuz. Fakat tekrar ettikçe, hatta bir araya gelerek düzenli olarak yaptığımız grup çalışmaları ile anımsamaya, anımsatmaya da gayret ederiz. Amacımız, farkında oluş halimizi belli sürelerle sabit tutabilmekten ötesi değildir. Belli hareketleri belli sıralarla tekrarlarız. Tekrarlarken önce bedenimizin hareketlerimize odaklanmamızı sağlar. Devamında hareketler yerleştiğinde bu defa bedenin gevşemesi süreci başlar. Kaslar gerilmeden hareketler belli bir akışta hareket edebilir. İşte tam bu sırada bizler izlemenin keyfini çıkarmaya başlarız.

Çalışmanın özü aslında tümüyle dikkatimizi kendi bedenimizde, özellikle de çalışma esnasında bedenimizde tutabilmemizde saklıdır. Basit görünen bu becerinin gelişmesi kişiden kişiye değişir. Bütün gereken sabırdır. Düzenli çalışmanın ödülü eninde sonunda gelir.

Peki enerji burada nerede? Enerji ancak farkında olarak izlediğimizde gözlemleyebileceğimiz bir olgu. Batı toplumlarına mensup insanlar olarak her şeyi yönetmeye odaklıyız. Aklımız fikrimiz kontrol edebilmek üzerine. Ancak iş enerji‘ye geldiğinde kontrol etme sevdamız hiç de işimize yaramıyor. Çünkü kontrol etmeye çalıştığımız anda enerjinin kendi doğasında akışına da müdahale ediyoruz. Dolayısı ile de kendimizi iyileştirmek ya da yaşam kalitemizi geliştirmek adına yapıyor olduğumuz çalışmamız zamanla sağlığımıza kast etmemizle sonuçlanıyor. Madem bu bir risk bu durumda enerjiyi boş mu vereceğiz? Hayır boş vermeyeceğiz sadece ona karışmayı bırakacağız. Bu durumda qi gong neden çalışıyoruz? Çünkü sıradan bir egzersizin becerisi ile qi gong’un yaşamımıza katkısı arasında su götürmez farklar var. Yapılan ve yapılmakta olan pek çok araştırma -bu araştırmaların neler olduğu ve sonuçlarını ayrı bir yazı da ele alacağız- qi gong çalışmalarının yaşam kalitesini arttırma ve sağlık üzerinde önemli değişiklikler yaptığını göstermekte.

Enerji toplamak, enerjiyi biriktirmek, enerjiyi arındırmak ya da saflaştırmak, enerjiyi dönüştürmek, neden gerekli peki? Buna birden çok sebep sıralayabiliriz. En başta sağlığımız üzerinde doğrudan etkisi var. İster istemez sağlığımızın daha iyi olması gibi bir yan etkisi mevcut.

Dikkatimizin daha keskin olmasını, zihnimizin daha sakin kalabilmesini, içinde bulunduğumuz zaman dilimlerinde eylemlerimiz içinde tam olarak ne yapıp ne yapmadığımızın farkında olabilmemizi sağlıyor. Farkında olabilmek bir basamak ise, bu farkındalığı sürdürebilmek bambaşka bir basamak oluyor. Ki esas zor olan ve geliştirilmesi gereken ise tümü ile bu oluyor ilerleyen zamanlarda. Bunu başarabilmek ise gerçekten enerji miktarımızla doğru orantılı.

Dünyaya geldiğimizde her birimizin belli bir miktarda enerjisi oluyor. Bu enerji tükendiğinde ölüyoruz kabaca. Bunu banka mevduatı gibi görürsek eğer bankadaki paramız bittiği anda yaşamımızı sürdürmemize yetecek olan ihtiyaçları karşılayamaz hale geliyoruz. Elimizdeki parayı ne kadar idareli kullanabilirsek ya da tasarruf yapabilir ya da arttırabilirsek daha ileriki yaşlarımızda daha rahat yaşayabiliyoruz. İşte qi gong uygulamaları bizler için bir tür tasarruf yapma ve mevduatlarımızı yükseltme uygulamalarıdır da diyebiliriz.

Enerjinin doğasını anlayabilmenizi, gözlemleyebilmenizi hedefliyoruz. Bu biçimde enerjinin, sizin kendi enerjinizin sizleri ve yaşamlarınızı nasıl şekillendirebildiğini birlikte izleme fırsatlarını elde ediyoruz.

Bizler burada mümkün olabildiğince her beden tipine ve yaşa uygun çalışmalarla sizlerin yaşam kalitesini arttırabilecek çalışmaları uygulatmaya çalışıyoruz. Mümkün olabildiğince basit ve anlaşılır olmaya özen gösteriyoruz. Adım adım ilerleyerek gözlemleyebileceğiniz bir gelişim programına bağlı kalıyoruz.

Haftanın 2 günü başlangıç seviyesinde eğitimlerimize bekliyoruz.

Neler yapabileceğinizi öğrenmek için ise dilerseniz bize ulaşın.

Facebook Sayfamız için tıklayınız.Skip to content