Sessizliğe Davet -1

03 Oca Sessizliğe Davet -1

‘Sessizlik nedir?’ diye soracak olursanız, şöyle yanıtlayabiliriz. O kendinizi kendinizden de iyi bilen kalbinizin, varlığınızın sesine giden yoldur.

‘Sessizliğin sonuçları nelerdir?’ derseniz şöyle yanıtlayabiliriz, gerçek cesaret demek olan metanet, anlayış, huzur, sabır, şefkat ve saygıdır. Bunlar beklenmez sadece teslimiyet ile ortaya çıkarlar. Çaba gereksizdir.

Burada çaba sadece gözlemektir. Kendini, bedenini, ruhunu, nefsini izlemek. Bu hemen olabilecek bir durum değildir. Bir çok kişi denese dahi, sadece bir süre sessizlik içerisinde kalabilme gücüne erişebilmiştir. Bu gerçekten çok zor bir aşamadır.

Günümüz öncesi, kadim bilgelerimiz ve ermişlerimizin en son kademelerinden biri ve en değerlisi benim için budur. Tam sessizlik ve karanlık oda deneyimi.

Günümüzde birçok kişi buna benzer bir çalışma içerisine girmek istemektedir. Fakat bu yazıldığı gibi, söylendiği gibi kolay değildir. Artık herkes kendini olmuş ( ne ? o meçhul) saydığından bu konuda da yeterli olduklarını düşünmektedirler. Yeterli olup olmadığı görebilmek adına önce sessizliği deneyin. Hiç bir yere kapanmadan. Haddimizi aşmadan, bilmişlik taslamadan sadece sessizliği deneyin. Sessizlik iyidir, güzeldir, çabasızdır, tarifsizdir.

Yargılamadan, dedikodu yapmadan, iftira atmadan, yalan söylemeden, karşınızdakileri incitmeden, hak yemeden bir adım atın. Sessizliği yaşamaya çalışın. Bir dakika ile başlayın, bu bir güne çıksın. iki güne çıksın.  Ama deneyin.

Çabasızlığın ve sessizliğin sesinin huzurunu kendinizde, ruhunuzda, bedeninizde sonrada hayatınızda duyumsayacaksınız. Duyumsadığınızdaki heyecanlarınızı yazın bizimle paylaşın. Bu hayat deneyiminin devamını yazmaya devam edeceğim.

Sevgi, saygı ve huzurla…

Facebook Sayfamız için tıklayınız.Skip to content