Şifa Sanatları | Küçük Dünya ( İnsan ) Yörünge Meditasyonu
15614
post-template-default,single,single-post,postid-15614,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

Küçük Dünya ( İnsan ) Yörünge Meditasyonu

03 Oca Küçük Dünya ( İnsan ) Yörünge Meditasyonu

Bugün şu an etrafımızda bizi etkileyen hiçbir şey yok diyebilir miyiz? Çağımızda toplumsal yaşamın her birimizin tinsel – tensel enerjilerini emip, tüketiyor. Bu tükeniş özellikle dikkat üzerinde odaklanıyor. En başta kitle iletişim araçları olmak üzere, reklamlar, vitrinler  v.b. dikkatimizi bir yandan diğer bir yana çekip her birimiz yönlendirebiliyor. Atalarımızın da örnek aldıkları Yunus Emre’ nin sözündeki gibi, “Pazar kurduk şu aleme, kurulmuş tuzağa benzer.” Kurduğumuz kültür evreni bir tür dikkat ve ilgi tuzağına dönüşmüş durumda. Küresel, ulusal, toplumsal her şey buradan besleniyor. Yani biz insanoğlundan.

Dikkat denilen şey nedir? Bilincin ya da bilme sürecinin bir ismi olabilir. Dikkatimizin yani diğer anlamlarından biriyle bilincimizin kendimiz dışında her yere verilmesi bir süre sonra kendimizi tanımamaya, yabancılaşmaya ve hatta başkalaşmaya kadar gidiyor. Öyle ki durum böyle olduğunda dikkat kendine dönmeye çalışsa da üzerinde durulabilecek, ilgilenecek bir şey kalmıyor , insan kendini unutuyor. Bu kendi denilenin ne olduğunu şu an bilmesek de ona tensel – tinsel birlik denebilir sanıyorum.

Deneyimlerimizden de anladığımız kadar ile insanın tüm enerjisinin, gücünün, gözden, kulaktan, dilden diğer tüm duyu organlarından dışarı akıp gittiğini söyleyebiliyoruz. Bu sebeple meditasyonun stres atmaktan çok daha geniş bir alana nüfus ettiğini fark edebiliyoruz.

Deneyimlerimizden de anladığımız kadar ile insanın tüm enerjisinin, gücünün, gözden, kulaktan, dilden diğer tüm duyu organlarından dışarı akıp gittiğini söyleyebiliyoruz. Bu sebeple meditasyonun stres atmaktan çok daha geniş bir alana nüfus ettiğini fark edebiliyoruz.

Kişinin güçlerini ve enerjisini koruması, arttırması, depolaması ve saklaya bilmesini sağlamak meditasyonun amaçlarından bir kısmıdır diyebiliyoruz. Bununla birlikte küçük dünyanın (insan) yörüngesi meditasyonu denilen yöntem ile bu güçler (yani kısacası insan) işlenir, inceltilir, dönüştürülür ve yüceltilir. Lakin dışarıdaki enerjimizi içeri döndürmek, bir kere yapılacak sonuç beklenecek bir meditasyon değildir. Bunun için boş, hedefsiz ve sakin bir zihne geçiş önemlidir. Bunun için yapılacaklar bizlerin kendimize ne kadar önem verdiği ve ne kadar sabır gösterdiği ile ilgilidir. Sabır ve çaba sonucunda yapılamayacak hiçbir şey yoktur.

Sabır, çaba ve sükûnet ile…

<p>Facebook Sayfamız için <a title=”Şifa Sanatları Facebook Sayfası” href=”https://www.facebook.com/pages/%C5%9Eifa-Sanatlar%C4%B1/275133246002746″ target=”_blank”><span style=”color: #ff0000; font-family: arial; font-size: medium;”><strong>tıklayınız</strong></span></a>.</p>